Exekutoři se brání snížení odměn

Exekutorská komora ostře kritizuje ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Prý účelově zkresluje ekonomickou situaci většiny českých exekutorů. Před časem řekl, že si měsíčně vydělávají 350 tisíc korun měsíčně a odměny jim proto plánuje snížit. Exekutorská komora si nechala zpracovat audit, podle kterého jsou jeho odhady zkreslené a neobjektivní. Měsíčně si prý exekutoři přijdou na 150 tisíc hrubého a snížení tarifů by pro ně bylo likvidační.

Ministr Robert Pelikán z hnutí ANO si za analýzou stojí. Původně chtěl exekutorům snížit odměny o dvě třetiny, nakonec přistoupil na jednu třetinu a na pokles minimální odměny z tří tisíc korun na dva tisíce.

„Doba exekuce by se měla logicky zkracovat, protože celková vymáhaná částka bude nižší a tudíž se podaří dlužníkům tu částku splatit rychleji. Mělo by jim to zkrátit tu dobu, po kterou jsou v exekuci,“ uvádí ministr.

Půjčkám a exekucím se dlouhodobě věnuje Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni. Odhaduje, že se exekutorům sníží výnosy o 5 až 10 procent.

„Což bude pro menší úřady problém vetší, pro velké úřady to nebude problém žádný. Velký úřad žádný neskončí, možná jednotky menších nebo opravdu malých úřadů skončí. To je ještě otázka,“ vysvětluje Hůle.

Ministerstvo spravedlnosti teď novou vyhlášku posílá do připomínkového řízení. Platit by měla od ledna příštího roku.

Více na http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/exekutori-se-brani-snizeni-odmen-ministerstvo-pry-ucelove-zkreslilo-data–1632707

Komentáře jsou zakázány.