Evropský soud pro lidská práva: Za urážky v internetových diskuzích je odpovědný provozovatel webu

Evropský soud pro lidská práva potvrdil dne 16. června 2015 odpovědnost provozovatele internetového portálu za urážlivé komentáře svých uživatelů. Rozsudek v případu velkého estonského zpravodajského webu může mít dopad na fungování portálů ve všech členských zemích Rady Evropy, k nimž patří také Česká republika.

Soud dnes rozhodoval v případu sporu o hanlivé a výhružné komentáře na portálu Delfi, jednom z nejnavštěvovanějších zpravodajských webů v Estonsku. Anonymní uživatelé na něm v roce 2006 uráželi provozovatele lodní dopravy k místním ostrovům, který nechal trasu v zimě prorážet ledoborci. Znemožňoval tím vznik levnější a časově méně náročné trasy pro automobily po silném ledu. Dopravní společnost provozující trajekty portál zažalovala. Estonské soudy jí daly za pravdu a v roce 2008 uložily portálu Delfi peněžitou pokutu ve výši 5000 estonských korun (asi 8700 Kč).

Právní zástupci zpravodajského webu se u soudů zaštiťovali svobodou slova. Podle soudců Evropského soudu pro lidská práva ale neodstranili provozovatelé portálu Delfi urážlivé komentáře dostatečně rychle. Učinili tak totiž až na žádost dopravní společnosti šest týdnů po zveřejnění článku, pod kterým se objevily.

Dnešní verdikt Evropského soudu pro lidská práva (proti němuž se už nelze odvolat) by mohl mít vliv na provozovatele internetových stránek ve všech 47 zemích Rady Evropy. Jejími členy jsou kromě 28 států Evropské unie také Švýcarsko, Norsko, Turecko i většina zemí jihovýchodní a východní Evropy, včetně Ruska a Ukrajiny.

Podobný verdikt padl už i v České republice. Soud poprvé potrestal rasismus v internetových diskuzích pod články na bulvárním serveru Parlamentní listy. S žalobou na vydavatele OUR MEDIA u Městského soudu v Praze uspěl Jaroslav Suchý a vysoudil, zatím nepravomocně, za urážky v anonymní diskuzi 150 000 korun.

Více na http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/zahranicni/evropsky-soud-pro-lidska-prava-za-urazky-v-internetovych-diskuzich-je-zodpovedny-provozovatel-webu

Komentáře jsou zakázány.