Evropský soud pro lidská práva chce po Norech vyjádření k případu synů E. Michalákové

Případ Evy Michalákové, které norský úřad Barnevernet v roce 2011 odebral syny, se dostal u Evropského soudu pro lidská práva do další fáze. Soud se obrátil na norskou vládu, aby se ke stížnosti vyjádřila. Podle českého zmocněnce u soudu se jedná o určitý úspěch, jelikož 90 procent stížností je zamítnuto. Do stejné fáze se dostalo dalších patnáct sporů, mezi nimi i případ Maxine, kterou úřad vzal slovensko-norským rodičům před čtyřmi roky.

„Evropský soud pro lidská práva oznámil věc norské vládě, nyní budou mít prostor pro vyjádření,“ potvrdila pro iROZHLAS.cz advokátka Dora Boková.
Eva Michaláková se na soud ve Štrasburku obrátila v polovině roku 2017. O zhruba rok dříve ji norský soud zbavil rodičovských práv k oběma synům, otci práva ponechal. Děti pak úřad odebral v roce 2011.

Případ Evy Michalákové není jediný, který soud pustil dál. Celkem v polovině června oznámil norské vládě víc stížností, jež se týkají odebírání dětí v Norsku.„ 17. června 2019 bylo norské vládě oznámeno dalších 16 stížností týkajících se uvedené problematiky,“ řekla slovenská zástupkyně u štrasburského soudu Marica Pirošíková. Mezi stížnostmi je i ta, jež se týká slovensko-norského páru Ladických, jimž norská sociální služba Barnevernet v roce 2015 odebrala dceru Maxine. Jak česká, tak slovenská vláda přitom plánují ve všech případech intervenovat. To znamená, že ke každé stížnosti zašlou své vyjádření. Evropský soud pro lidská práva ovšem musí intervenci povolit, což se zatím nestalo. „Pokud nám štrasburský soud povolení dá, tak intervenovat budeme,“ dodal Schorm.

„Stále je šance k návratu dítěte. Já věřím, že se Norsko probudí a přizná si, že to, co se děje, je nemorální. Věřím, že Štrasburk rozhodne v náš prospěch a vrátí nám dítě,“ uvedla pro média babička Maxine Janka Ladická. Kromě nově oznámených stížností čelí Norsko několika desítkám dalších podnětů, přičemž o zhruba 22 z nich probíhá řízení.

Důležité by pro oba případy mohlo být také příští úterý, kdy má štrasburský soud vyhlásit výsledek v kauze Strand Lobben, jež se dostala až před velký senát. Jde o případ, kdy služba Barnevernet odebrala matce třítýdenní holčičku jen na základě podezření, že nemá dostatečné „rodičovské schopnosti“.

Více na https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/kauza-michalakova-barnevernet-odebrane-deti-evropsky-soud-pro-lidska-prava-posun_1909070600_tec

Komentáře jsou zakázány.