Evropská komise navrhla jednotit azylovou politiku

Současný proces je dle Evropské komise nejednotný a uprchlíci míří do nejštědřejších zemí.  Návrh reformy si klade za cíl sjednotit a zjednodušit celý proces. Díky tomu by se mělo udělování azylu výrazně zrychlit a také by se mělo zlepšit začlenění uprchlíků do společnosti. Zároveň by podle nové politiky mělo být snazší oddělit ty, kteří mají na azyl nárok od těch, kteří o ochranu v Unii žádat nemohou.

„Evropská unie potřebuje systém, založený na společných pravidlech, solidaritě a spravedlivém dělení povinností. Navrhovaná reforma zajistí, že osoby s potřebou mezinárodní ochrany ji dostanou rychle, ale také ti, kteří nemají právo na ochranu EU, mohou být okamžitě navráceni,“ uvedl k návrhu místopředseda Junckerovy Evropské komise Frans Timmermans.

Základem je sjednotit postupy udělování azylu ve všech členských zemích a tím zabránit aktuální situaci, kdy uprchlíci směřují do nejštědřejších zemí. Tím by se výrazně měl snížit ilegální přesun uprchlíků přes země EU do jejich cílové země. Celý postup přijímání uprchlíků do jednotlivých zemí by se měl prý výrazně urychlit. V dnešní době může vyřízení žádosti o azyl zabrat i několik let, po reformě by se měl proces zkrátit na maximálně půl roku. Ještě rychleji by mělo probíhat zamítání žádostí, které nesplňují podmínky pro poskytnutí azylu v EU.

Návrh se nezabývá pouze přijímáním a odmítáním žadatelů o azyl, ale také integrací uprchlíků do společnosti. Uprchlíci by měli mít rychleji možnost získat práci. Změny by se týkaly i sociální podpory. Reforma má navíc přinést vážnější postihy při porušování zákonů, nespolupráci a neochotě při integraci. Návrh ještě čeká dlouhá cesta, musí ho schválit europoslanci a hlavně členské země.

Reforma už sklidila kritiku některých agentur a politiků. Hnutí Amnesty International označilo reformy za cynický pokus o zesílení hradeb Evropy. „Co komise skutečně zamýšlí těmito návrhy je to, že umístí několik urpchlíků, aby jich mohla více odmítnout,“ uvedla ředitelka evropské kanceláře Amnesty International Iverna McGowan.

Více na: http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/162179-nova-pravidla-pro-uprchliky-bude-jich-v-cesku-vic-zdesene-je-i-madarsko/

Komentáře jsou zakázány.