EU opustí nefukční dublinský azylový systém

Takzvaný dublinský systém, podle kterého nyní Evropská unie určuje, která země má řešit žádosti o azyl, již nefunguje a je třeba ho od příštího roku změnit. Prohlásil to ve středu v Paříži předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Návrhy na změny předloží komise nejpozději na jaře 2016.

Dublinský systém tvoří základ unijní azylové politiky. Posuzovat žádosti o azyl podle něj přísluší té členské zemi EU, do které migranti vstoupili jako první. Systém byl již dříve terčem kritiky a v posledních měsících ho oslabují některé státy, které ho v reakci na mimořádnou migrační vlnu přestaly dodržovat.

Juncker podle listu Le Libre také hájil dohodu s Tureckem, která by měla zpomalit proud běženců z Turecka do Řecka a dál do Evropy. Odrážel kritiku, že se s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem nelze dohodnout. Podle něj tu ale nikdo jiný není: „Jestliže Turecko otevře stavidla, budou tu další dva tři milióny migrantů, kteří přijdou k tomu počtu, který tu už získal přístřeší.“ Naznačil i nebezpečí příchodu dalších migrantů z Jordánska

Více na http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/384759-eu-opousti-dublinsky-azylovy-system-nefunguje.html?sznhp%3Drss

Komentáře jsou zakázány.