Ústavní soud – Uber nesmí vjet do Brna

Předběžné opatření o zákazu společnosti Uber v Brně je opět v platnosti. Ústavní soud vyhověl stížnosti firmy Lido Taxi Radio a vrátil spis Vrchnímu soudu v Olomouci, který předběžné opatření loni v září zrušil. Vrchní soud musí o odvolání Uberu protiopatření rozhodnout znovu.

Rozhodnutí ÚS nemá přímý dopad. Uber nyní v Brně nejezdí, přestože dosud teoreticky mohl.  Soudci zatím nerozhodli, zda jsou služby společnosti Uber legální či ne. Taxikáři kritizují Uber i z toho důvodu, že řidiči nemusejí splňovat stejné podmínky jako oni.

Podle právníka Uberu Jiřího Kindla se strážce ústavnosti zabýval usnesením vrchního soudu jen z procesních hledisek a konstatoval nedostatky odůvodnění. Vyjádření k podstatě sporu Kindl v dnešním nálezu nespatřuje. Očekává, že vrchní soud na základě argumentace Uberu znovu předběžné opatření zruší.

Společnost Uber se k případu vyjádřila takto: „Mezitím jsme změnili model, jakým na celém světě podnikáme, včetně České republiky, kde usilovně pracujeme na tom, abychom byli partnerem měst i taxikářů. V současné době v Praze přijímáme pouze řidiče s taxikářskou licencí.“ 

https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2650205-zakaz-uberu-v-brne-znovu-plati-podle-us-prepravu-nejen-zprostredkovava-ale-i

Comments are closed.