Tisková zpráva: Výroky politiků na adresu Ústavního soudu považuje ČHV za nepřijatelné

V souvislosti s nálezem Ústavního soudu (sp. zn. Pl. ÚS 44/17 ze dne 3. února 2021), který rozhodl o tom, že hlas voliče bude mít stejnou váhu v Praze jako v Aši nebo ve Zlíně, a následnou kritikou politiků, podle nichž jde o uspěchané rozhodnutí v nevhodný čas, považujeme za nutné se připojit k těm, kteří označili za nepřijatelné výroky prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše.

Andrej Babiš se měl vyslovit takto: „Ústavní soud ztratil zábrany a snaží se ovlivnit politickou situaci v zemi“. Miloš Zeman se podle médií vyslovil, že rozhodnutí Ústavního soudu může „vést k ústavní krizi, která nemá řešení“. Oba způsobem, který pokládáme za nevhodný a velice problematický, zpochybňují nezávislost a kompetence Ústavního soudu, který rozhodnutím chránil Ústavu a její princip rovnosti občanů ve volebních procesech.

Pokud rozhodnutí Ústavního soudu jako státní instituce vede k tomu, že prezident neudělí státní vyznamenání jeho předsedovi JUDr. Pavlu Rychetskému, považujeme to za nátlak na práci nezávislých soudů, který připomíná praktiky režimů, jež se vydaly autoritářskou cestou, kterou si nepřejeme následovat. Navíc tím uvedení politici dávají signál soudcům (a veřejnosti), že jejich práce se hodnotí politicky. To je z hlediska principů demokracie nepřijatelné.   

Zároveň se pozastavujeme nad nečinností vlády a Parlamentu. Současná vládní koalice mohla nespravedlnost volebního zákona napravit. Měla na to řadu let a nekonala.                       

Předsednictvo ČHV

Tisková zpráva ve formátu PDF je ke stažení zde.

Comments are closed.