Organizace upozorňují na Křečkovy předsudečné výroky

“Ombudsman Stanislav Křeček ve veřejném prostoru komentuje záležitosti týkající se života Romů a Romek způsobem, který zasahuje do jejich lidské důstojnosti, posiluje protiromské předsudky a rozdmýchává nenávist ve společnosti,” uvedli zástupci 16 organizací v otevřeném dopise, který adresovali premiérovi Andreji Babišovi  a poslancům. 

Pisatelé podotýkají, že Křečkovy výroky Sněmovna a Babiš jako předseda vládní rady neodsoudili. Žádají, aby se premiér a dolní komora zasadili o to, aby “k ponižujícímu a neprofesionálnímu jednání” ze strany ombudsmana nedocházelo.

Organizace reagovaly otevřeným dopisem na Křečkovy připomínky k chystané strategii romské integrace. Na webu svého úřadu uvedl, že někteří Romové mají problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že “devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality”. Na svém blogu mimo jiné napsal, že “na vytvořeném bohatství v USA měla v minulosti značný podíl práce černošských otroků, pak totéž se o evropských Romech v žádném případě říci nedá”.

Mezi signatáři dopisu jsou IQ Roma servis, Muzeum romské kultury, Romodrom, ROMEA, Slovo 21, Člověk v tísni, Vzájemné soužití či Amnesty International. Přidalo se i pět zástupců Romů ve vládní radě.

Více na http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/neziskove-organizace-kreckovy-vyroky-o-romech-snizuji-duveru-v-jeho-urad

Comments are closed.