Evropská unie potrestala čtyři čínské činitele za porušování práv Ujgurů

Mezi potrestanými činiteli je šéf bezpečnostního úřadu Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang Čchen Ming-kuo, bývalý předák vládnoucí komunistické strany v této oblasti Ču Chaj-lun a dva další přední činitelé provincie Wang Ťün-čeng a Wang Ming-šan. Všem EU zmrazí majetek a nebudou smět cestovat na její území.

Potrestána byla i čínská společnost odpovědná za fungování detenčních center, v nichž jsou podle mnoha svědectví a dalších důkazů Ujguři vystavováni mučení, nucené práci a ženy nucené sterilizaci.

Unijní diplomacie konstatovala, že potrestaní hráli „aktivní roli při vytváření a zavádění čínské politiky v Sin-ťiangu, která mezi jiným zahrnuje rozsáhlé svévolné zatýkání, rozsáhlé sledování, indoktrinaci, ponižující zacházení stejně jako porušování svobody náboženství či vyznání“.

„Chtěli bychom, aby bylo mezinárodním pozorovatelům umožněno navštívit tento region. (…) Z našeho pohledu je situace skutečně vážná,“ řekl po jednání ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Spolu s kolegy z dalších unijních zemí hovořil i s vysokou komisařkou OSN pro lidská práva Michelle Bacheletovou, která by chtěla situaci v provincii zhodnotit osobně. Čína ovšem zahraniční pozorovatele do Sin-ťiangu odmítá pouštět.

V rámci koordinovaného postupu západních zemí v souvislosti s počínáním Pekingu v Sin-ťiangu vyhlásila sankce proti čtyřem čínským činitelům a jedné stavební firmě také Británie. Podle agentury Reuters to oznámil poslancům britské Dolní sněmovny ministr zahraničí Dominic Raab.

Symbolické sankce, které mají smysl

Evropské země se shodly na vůbec prvních postizích za porušování lidských práv v Číně od masakru demonstrujících studentů na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) v roce 1989. V reakci na něj zakázalo tehdejší evropské společenství vývoz zbraní do Číny, který platí dodnes. 

Podle zpravodajky ČT v Asii Barbory Šámalové jde sice jen o symbolické sankce, ale smysl mají. „Čtyři představitelé jsou velmi málo, nebude to mít dopad na čínskou ekonomiku, ani to nezmění politiku Číny. Ale jsou to první evropské sankce proti Číně od roku 1989, od krveprolití na náměstí Nebeského klidu, takže symbolický význam určitě mají,“ uvedla. 

Řada západních zemí je přesvědčena, že čínský režim v táborech v provincii Sin-ťiang nelidsky zachází s tisícovkami lidí. Peking to popírá, mezinárodním pozorovatelům však přístup povolit nechce.

Pro unijní země je Čína zásadním obchodním partnerem a k lidskoprávním sankcím přes mnohdy hlasité odsuzování přístupu komunistické vlády k vlastním obyvatelům a specificky Ujgurům, Hongkongu či Tibetu EU v posledních desetiletích nesáhla. Peking již dopředu evropské země proti chystanému kroku, který musí ministři stvrdit jednohlasně, varoval.

Více na https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3286780-staty-eu-potrestaji-za-vojensky-puc-v-myanmaru-jedenact-lidi-rekl-borrell

Comments are closed.