Druhé největší nominální zvýšení minimální mzdy

Návrh na zvýšení minimální mzdy v České republice, který předložila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, byl dne 20. listopadu 2018 schválen vládou.  Minimální mzda se tak v České republice od 1. ledna 2019 navýší o 1150 korun na 13 350 korun, hodinová sazba ze 73,20 Kč na 79,80 Kč. Je to druhé největší nominální zvýšení minimální mzdy v historii České republiky.

„Pracovat se musí lidem vyplatit. Není možné, aby lidé, kteří chodí do zaměstnání, měli existenční problémy a museli brát sociální dávky. Ekonomika je ve velmi dobré kondici. Výkon české ekonomiky dosahuje na 70 % té německé, ale naši zaměstnanci vydělávají jen přibližně 30 % německých mezd. Proto jsem navrhovala ještě rychlejší růst minimální mzdy, než na jakém jsme se v rámci koalice dohodli. Zvyšování minimální mzdy má pozitivní dopad nejen na 150 tisíc českých zaměstnanců, kteří ji pobírají, ale i na ostatní pracující, neboť celkově zvyšuje tlak na růst mezd,“ vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Ministryně Maláčová dále navrhuje v novele zákoníku práce zavedení tzv. automatického valorizačního mechanismu, který by stanovoval úroveň minimální mzdy jako předem přesně daný poměr průměrné mzdy v národním hospodářství. Růst platů a mezd by tak byl pravidelný.

Kromě zvýšení minimální mzdy dojde také k růstu nejnižších úrovní zaručené mzdy, a to o 1150 až 2300 Kč měsíčně.

Více na: https://www.mpsv.cz/files/clanky/34598/TZ_-_Ministryne_Malacova_prosadila_druhe_nejvetsi_nominalni_zvyseni_minimalni_mzdy_v_historii.pdf

Komentáře jsou zakázány.