Dojde k navýšení rodičovského příspěvku

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navrhuje od 1. července 2019 zvýšení rodičovského příspěvku na dítě do čtyř let věku ze stávajících 220 tisíc na 260 tisíc korun pro rodiče s jedním dítětem. Pro rodiny s dvojčaty a vícerčaty by zvýšení příspěvku znamenalo posun z 330 tisíc korun na 390 tisíc.

„Tento příspěvek se poskytuje v nezměněné výši již několik let. V současné době nejvíce rodičů pobírá měsíčně šest až osm tisíc korun, což je cca tříletá varianta. A to mi přijde při dnešních cenách a rodinných nákladech, například i na školku či dětskou skupinu, velmi málo. Chceme zlepšit životní úroveň všem rodinám, které pečují o malé děti,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Jelikož je rodičovský příspěvek koncipován jako náhrada mzdy, musí být jeho vývoj v souladu s růstem mezd v České republice. Druhá fáze navyšování rodičovského příspěvku se bude odvíjet od projednávání směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících (Work-life balance).

Novela zákona mimo jiné také ruší podmínku, kdy mohlo dítě mladší dvou let, jehož rodič pobíral rodičovský příspěvek, navštěvovat předškolní zařízení pouze 46 hodin měsíčně.

Více na https://www.mpsv.cz/files/clanky/34311/TZ_-_Ministryne_Malacova_navrhuje_vyrazne_zvyseni_rodicovskeho_prispevku.pdf

Komentáře jsou zakázány.