Čína žádá, aby Česko vydalo osm Tchajwanců

Česko rozhoduje, zda vydat osm lidí do země porušující lidská práva. Čína chce z tuzemska vydat a na svém území soudit osm Tchajwanců. Jsou to občané země, kterou česká diplomacie neuznává. Justice je vydání nakloněna, neboť už druhá instance u třech případů z osmi potvrdila, že je předání čínské prokuratuře možné. V minulých letech u podobných případů nicméně čínské záruky „spravedlivého procesu“ nestačily.

Začátkem loňského roku zatkla česká policie na základě čínského zatykače osm občanů Tchaj-wanu. Asijská velmoc žádá jejich vydání, neboť je podezírá z podvodu. Přes internetové komunikační platformy podle žádosti o vydání obelhávali lidi a pod falešnou identitou od nich získávali peníze. Škoda je až miliony eur. Za to jim hrozí podle návrhu čínské strany doživotí.

Soud v současné době rozhoduje o tom, zda osm Tchajwanců Číně vydat. Případ je už teď zlomový. První instance u Městského soudu v Praze loni rozhodla, že u těchto osmi případů je možné do Číny vydávat.

Soud tak uvěřil zárukám asijské velmoci, že nebudou porušována lidská práva Tchajwanců a dostane se jim spravedlivého procesu. U čtyřech případů z osmi už rozhodl i nadřízený Vrchní soud v Praze a výsledek první instance potvrdil.

„Podáme ústavní stížnost,“ řekl Deníku N advokát jednoho z Tchajwanců Jan Levý. Ten má zároveň obavy, že záruky čínské strany nestačí. „Bojím se, že ze strany čínských orgánů může dojít ke změně právní kvalifikace tak, aby mohl být uložen trest smrti. A to i přesto, že byly z čínské strany poskytnuty záruky, že se tak nestane,“ dodal Levý

Více na: https://denikn.cz/133784/cina-zada-po-cesku-vydat-osm-tchajwancu-soud-poprve-uveril-ze-nedostanou-trest-smrti/

Komentáře jsou zakázány.