ČHV se jako člen České ženské lobby připojil k evropské výzvě solidarity s maďarskými neziskovými organizacemi

Český helsinský výbor se jako člen České ženské lobby připojil k evropské výzvě solidarity s maďarskými neziskovými organizacemi, které začíná  pronásledovat vláda Viktora Orbána. Ta obvinila Norsko, že prostřednictvím Norských fondů ovlivňuje maďarskou politiku a tato podpora byla v  Maďarsku zastavena.

„Od svého znovuzvolení vede maďarská vláda štvavou kampaň proti maďarským neziskovým organizacím a usiluje o převzetí kontroly nad jejich  financováním, které doposud probíhalo nezávisle.  Věříme, že dynamická a nezávislá občanská společnost hraje zásadní roli v demokratickém systému a představuje jeden z klíčových nástrojů dozoru nad vládní mocí a je  její protiváhou. Jak se ukazuje v Putinově Rusku, útoky na občanský sektor mohou velmi lehce vést k jeho kriminalizaci a tím velmi efektivně zabraňovat jeho fungování.“

Česká ženská lobby tímto prohlášením  vyjadřuje solidaritu s maďarskými neziskovými organizacemi a vyzývá maďarskou vládu a vlády všech ostatních zemí, aby se zdržely jakýchkoliv  útoků na občanskou společnost.

Komentáře jsou zakázány.