ČHV podporuje myšlenku odpolitizování médií veřejné služby skrze novely zákonů o ČT a ČRo

Dne 7. 12. 2016 se z iniciativy předsedy volebního výboru Poslanecké sněmovny Martina Komárka konala tisková konference v PS ČR na podporu novely zákona o České televizi a Českém rozhlase. 

Martin Komárek zdůraznil, že jde o totální odpolitizování médií veřejné služby, což Česká republika potřebuje. Podle něj je důležité, aby se politici v tomto případě vzdali části svých privilegií ve prospěch obecného dobra. Signatáři návrhu pocházejí z velké většiny parlamentních stran vládní koalice i opozice a budou podle Komárkových slov nyní přesvědčovat kolegy o kvalitě a potřebnosti předloženého návrhu. Za skupinu předkladatelů poslaneckého návrhu vystoupil rovněž poslanec Jiří Zlatuška.

Předseda Syndikátu novinářů Adam Černý připomněl, že odpolitizování rad ČT a ČRo mají v programu strany vládní koalice a měla ho ve svém vládním programu i předchozí vládní koalice. Nejde tedy o žádnou svévolnou iniciativu. Podle nového znění zákonů budou členy těchto rad delegovat respektované organizace s dohledatelnou historií a členství v radách bude čestné, takže změnou se ušetří.

To zdůraznila i advokátka a členka Platformy Svobodu médiím! Hana Marvanová s tím, že rady mají být orgánem veřejnosti, a proto se nemají obsazovat na základě neprůhledných politických dohod. Jak uvedla, veřejným tajemstvím je, že za posledních 25 let se vyvinula nežádoucí praxe obsazování mediálních rad podle politického klíče. Přijetím předloženého návrhu se zvýší kontrola ze strany koncesionářů nad miliardovými rozpočty ČT a ČRo, podobně jako je tomu u jiných organizací, například Akademie věd.

S podporou novely vystoupili na tiskové konferenci rovněž pověření zástupci dalších organizací: za Hereckou asociaci a za Českomoravskou konferenci odborových svazů Jiří Hromada, za FITES Martin Vadas, za Svaz měst a obcí Jindra Tužilová, za Platformu Svobodu médiím! David Smoljak.

Novelu zákonů podporuje rovněž Český helsinský výbor.

Více na http://svobodumediim.cz/podporovatele/?supOrgPage=2

Více na http://svobodumediim.cz/aktuality/detail/129

Komentáře jsou zakázány.