Chalánková nevylučuje žalobu na Norsko podle Evropské úmluvy o lidských právech

Poslankyně Jitka Chalánková, kauzu dlouhodobě sleduje, ve středu uvedla, že  je připravena vyzvat Poslaneckou sněmovnu, aby zvážila mezistátní žalobu na Norsko podle Evropské úmluvy o lidských právech.

„Jako osobní účastník včerejší schůzky s úředníky Barnevernu jsem upřímně zděšena,“ reagovala na to, že sociálka na jednání s matkou ještě zpřísnila podmínky jejího styku s dětmi.

Poslankyně zdůraznila, že to byl Barnevern, kdo nedodržel dosavadní platný režim, když matce neumožnil v loňském roce dvě schůzky.

„Výslovně matce pohrozil adopcí v případě, že nevydá cestovní pasy obou chlapců. Potvrzuji, že na opakované výzvy právních zástupců rodiny úředníci nevysvětlili, z jakých důvodů musí děti i nadále vyrůstat v pěstounské péči, navíc odděleně ve dvou norských rodinách,“ uvedla Chalánková.

Sněmovna Sobotkově vládě loni v prosinci uložila, aby vyvinula maximální úsilí k vrácení chlapců do Česka, pokud by norská strana nechtěla spolupracovat na jejich svěření do péče jejich českých příbuzných.

Kabinet se má také dotázat, proč chlapci zůstávají u pěstounů a žijí odděleně ve dvou náhradních rodinách, když obvinění nepadla.

Poslankyně Chalánková očekává od premiéra Bohuslava Sobotky, že do 15. února informuje Poslaneckou sněmovnu, jak norská premiérka zareagovala na otázky vznesené českou vládou.

Za iniciativu ve věci pochválila ministerstvo zahraničí, za nečinnost naopak zkritizovala ministra Jiřího Diensbiera, který má problematiku dodržování lidských práv na starosti.

Více na http://www.novinky.cz/domaci/359395-sobotka-se-kvuli-kauze-michalakovych-obraci-na-norskou-premierku.html

Komentáře jsou zakázány.