Český helsinský výbor vyzývá k podpoře občanů Afghánistánu

Od oznámení stažení amerických vojsk z Afghánistánu v dubnu tohoto roku se Tálibánské síly v této zemi značně rozsáhly. V neděli 15. srpna 2021 tálibánští bojovníci dosáhli Kábulu, způsobili značný chaos a paniku, a přiměli zoufalé Afghánce k odchodu.

Talibán už dlouho záměrně útočí a likviduje občany, které považuje za své nepřátele. Afghánci nyní nutně potřebují evakuaci a mezinárodní ochranu, jelikož se mnozí z nich stali terčem Talibánu z důvodu své předešlé práce či statusu. Ti, kteří se v minulosti věnovali podpoře demokracie, lidských práv, akademiků, vzdělání či spisovatelů, a lidé pracující pro afghánskou vládu nebo jiné státy se nyní ocitají v nebezpečí.

Členské země NATO, včetně České republiky, se nyní potýkají s otázkou o pomoci Afgháncům, jenž spolupracovali s koaličními silami. Desítky Afghánců, zejména tlumočníci, kteří pomáhali české armádě ve svých misích, potřebují akutní pomoc a podporu.

Ve středu byla zveřejněna internetová petice s názvem ,,Zachraňte tlumočníky‘‘. Byla podepsána již několika veřejně známými osobnostmi, veterány a nevládními organizacemi, jejichž členem je i Český helsinský výbor (ČHV). Petice upozorňuje na několik afgánských občanů, v minulosti pracujících s českou armádou, kteří se nyní obrací k české vládě o pomoc sobě i svým rodinám.

Česká vláda již schválila plán evakuace afghánských pracovníků českého velvyslanectví v Kábulu. Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek dnes prohlásil, že bylo z Afghánistánu evakuováno dohromady 147 osob, čímž byla mise splněna.

ČHV tato opatření vítá a zároveň vyzývá vládu k ujištění, že jsou všichni tlumočníci a afghánští spolupracovníci české armády bezpečně evakuováni. Také naléháme na vládu, aby se přesvědčila o využití všech možných opatření k úspěšné integraci afghánských občanů do české společnosti. Vláda by měla také okamžitě přerušit veškeré deportace a nucené návraty do Afghánistánu.

Více informací k dispozici na:

https://www.hrw.org/news/2021/08/13/afghanistan-risk-civilians-need-evacuation-protection

https://english.radio.cz/ czech-government-plans-help-afghan-interpreters-pursued-taliban-8724388

https://www.politico.eu/article/eu-rescue-staff-taliban-afghanistan/

Lucie Rybová, ředitelka Českého helsinského výboru

 

Komentáře jsou zakázány.