V následujících dnech budou k projednání Poslaneckou sněmovnou ČR předloženy dva návrhy novelizace legislativy České republiky, oba se týkají práv LGBT+ komunity. Jsou vůči sobě v přímém rozporu.
První z návrhů se týká schválení tzv. “manželství pro všechny” – resp. manželství pro stejnopohlavní páry, díky jehož schválení by se česká republika připojila k více jak 30 státům světa, které nediskriminují občany na základě jejich sexuální orientace.
Druhý, o kterém informoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v rozhovoru pro novinky.cz1(dne 1.6.2022), se týká ústavního ukotvení “manželství jako svazku muže a ženy”. Tento návrh předloží KDU-ČSL a dle prohlášení ministra Jurečky je v současném „konzervativním“ složení sněmovny více pravděpodobné, že projde tento předkládaný návrh, než to, že by prošlo manželství pro stejnopohlavní páry.
V době kdy dle výzkumu agentury Median (LEDEN 2020) se míra podpory gay a lesbických párů v Česku dlouhodobě drží na stabilní úrovni 67 % považujeme takovýto postoj za nepřijatelný.2
Česká republika je státem demokratickým, který by měl respektovat lidská práva bez ohledu na historické církevní zakotvení použité terminologie – v tomto kontextu právě zmiňovaného “manželství – jako svazku muže a ženy”.
Taktéž odmítáme jako argument pro ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy to, že pokud bude umožněno uzavírat osobám stejného pohlaví manželství, dojde k ohrožení tradiční a stabilní rodiny.
Většina předsedů politických stran ČR deklarovala, že v takto citlivé věci, mohou jednotliví poslanci, hlasovat dle svého svědomí – jedná se tedy o volné hlasování.
Český helsinský výbor vyzývá jednotlivé zástupce politických stran České republiky, aby se připojili k podpoře nastavení rovnosti a respektování lidských práv v České republice, tedy aby podpořili předložený návrh “manželství pro všechny”.
JUDr. Václav Vlk, předseda Českého helsinského výboru
Ágnes Němečková, trvale zastupující členka Výboru pro práva dítěte při úřadu vlády