Bývalý předseda pražské muslimské obce Sáňka nebude potrestán za šíření radikální islámské knihy

Bývalý předseda pražské muslimské obce, Vladimír Sáňka, byl od roku 2014 trestně stíhaný kvůli šíření radikální islámské knihy. Sáňka vinu dlouhodobě odmítá. Pražský městský soud ho 11.5 2018 definitivně zprostil obžaloby.

Kauza se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu – Islámský koncept boha. Podle výroční zprávy o extremismu vydávané českým ministerstvem vnitra kniha propaguje salafijský směr islámu, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím.

Sáňka se podle policie dopustil zločinu tím, že zajistil překlad, vydání a distribuci knihy. Hrozilo mu za to až deset let vězení. „Táhlo se to čtyři roky a jsem rád, že to mám za sebou,“ řekl ČTK Sáňka. Poděkoval také svému okolí za podporu a za to, že se od něj neodvrátilo.

Soud zamítl odvolání státního zastupitelství, které chtělo zprošťující verdikt zvrátit. Předseda odvolacího soudu Richard Petrásek vysvětlil, že se řešila zejména otázka, zda je salafismus hnutí, které by kniha propagovala, což se neprokázalo. Salafistické učení podle něj nelze s hnutím spojovat. „Za této situace je prokázáno, že skutek, pro který je obžalovaný stíhaný, se nestal,“ řekl Petrásek.

Soud Sáňku zprostil obžaloby v roce 2016. Tento rozsudek však odvolací soud zrušil a vrátil případ k dalšímu dokazování. Druhý zprošťující verdikt z letošního února byl dnes potvrzen. Proti verdiktu lze podat ještě dovolání, kterým by se případně zabýval Nejvyšší soud.

Když policie v roce 2014 vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě, probíhala zrovna páteční modlitba, která má pro muslimy zvláštní význam.

Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Účastníci modlitby například museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi. Podle vnitra byl zásah v pořádku. Soudy později odmítly řešit žalobu Ústředí muslimských obcí, v níž se domáhalo konstatování, že modlitba byla narušena.

Více na: www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/byvaly-predseda-prazske-muslimske-obce-sanka-nebude-potrestan-za-sireni-radikalni-islamske-knihy

Komentáře jsou zakázány.