Armáda chce zjednodušit odvody civilistů

Ministerstvo obrany a generální štáb chtějí zjednodušit způsob odvodu civilistů a vytvoření registru bojeschopných branců. Nyní může vláda rozhodnout o odvodech obyvatelstva jen v případě, že poslanci a senátoři schválí vyhlášení stavu ohrožení státu.

Podle novely branného zákona, kterou chce resort obrany předložit na podzim, by nově o odvodech rozhodovala svým nařízením pouze vláda, a to v případě, že by měla informace o tom, že republika je v ohrožení.

„Připravovaná novela branného zákona obsahuje možnost zahájit na základě nařízení vlády odvodní řízení ještě před vyhlášením stavu ohrožení státu. K tomuto kroku by se přikročilo v případě, že bude mít vláda indicie o reálném nebezpečí,“ sdělil ministr obrany Martin Stropnický na resortním webu.

Důvodem je, že armáda má k dispozici jen 21 tisíc profesionálních vojáků a v případě nouze může povolat přes tisíc záložníků. V případě válečného ohrožení by ale pro zajištění obrany potřebovala další tisíce vojáků.

Více informací na: http://www.novinky.cz/domaci/340580-armada-chce-obejit-parlament-a-zjednodusit-odvody-brancu-muzu-i-zen.html

Komentáře jsou zakázány.