ČHV se připojuje k Otevřenému dopisu občanské společnosti – Podpořte shromáždění Čhikatar het / Z bahna ven

Občané,

obracíme se na Vás s prosbou o pomoc a podporu v nelehké záležitosti. Je potřeba vyvinout aktivitu ke zlepšení situace ve vztazích a v soužití Romů a majority na severu Čech. Nenávist je opět na vzestupu, rasisté a neonacisté už ohlásili nenávistné protiromské pochody a poprvé také veřejně přiznávají, že cílem jejich pochodů je zvýšit napětí tak, aby pochody přerostly do protiromských pogromů. Současné napětí a vlnu nenávisti vyvolalo několik smutných událostí.

V první řadě vražda Roma Ivana Jarka, který byl ubodán během oslav zahájení lázeňské sezóny v Teplicích na konci května. Tato vražda zůstala mainstreamovými médii zcela ignorována a bulvárními médii byla využita k prodeji další vlny protiromských nálad, když byla zcela mylně popsána, jako obrana ubohého českého prodejce klobás, proti romskému zloději.

Zhruba ve stejnou dobu došlo v Duchcově, jen několik málo kilometrů vzdáleném satelitu Teplic, k opilecké rvačce mezi neromským manželským párem a přesilou Romů. Přestože na internetu zveřejněné video policejních kamer zachycující rvačku, místy připomíná karatistické akční filmy, rvačka se obešla bez vážnějších fyzických zranění. Média případu věnovala značnou pozornost, seriózní analýza události však chybí. Vůbec nezazněly podstatné informace – třeba o tom, že všichni účastníci rvačky jsou sousedé, nebo o historii jejich konfliktu. V reakci na rvačku už v Duchcově 29. května proběhla protiromská demonstrace, po jejímž oficiálním konci se někteří demonstranti pokusili proniknout policejními kordony a dostat se k domům obývaným Romy.

Další protiromská demonstrace, tentokrát s řádně nahlášeným a „povoleným“ protiromským pochodem, proběhne v Duchcově v sobotu 22. června. Akci organizuje Dělnická strana sociální spravedlnosti. Lze předpokládat, že další protiromský pochod dále zhorší a eskaluje atmosféru ve městě, zvýší napětí. Kam až situace může zajít? Co budeme dělat?

Občanské sdružení Konexe společně s dalšími iniciativami a aktivisty pořádá ve stejný den, tedy 22. června 2013, v Duchcově veřejné shromáždění za lepší sousedské vztahy s kulturním doprovodným programem, které jsme nazvali Čikatar het/Z bahna ven. Naše shromáždění pořádáme jako podporu místní sousedské česko-romské komunitě. Nabízíme možnost projevit nesouhlas se vzrůstající nenávistí, možnost navázat dialog. Zároveň svou přítomností vyjádříme solidaritu s místní romskou komunitou a podpoříme jí v době krize, ve chvíli, kdy v jejich městě pochodují neonacisté.

Naše shromáždění se odehraje v místech, kde v Duchcově bydlí největší počet Romů, zabrali jsme si je pro vlastní shromáždění preventivně, už v počátku celé kauzy. Dělnická strana tak své shromáždění nemůže vést přímo před romské domy. Tam budeme my. Naše shromáždění nabídne jak projevovou část, tak zajímavý doprovodný kulturní program – české i romské kapely, divadlo. Během shromáždění proběhnou rozmanité workshopy zaměřené převážně na aktivismus a posilování právního vědomí. Důležitou součástí našich aktivit bude i zajištění programu pro děti na bezpečném místě. Právě děti bývají nenávistnými pochody nejvíce traumatizovány a to jaké vzpomínky jim zůstanou na 22.6. je pro nás, stejně jako pro jejich rodiče, snad nejvíc důležité.

Prosíme proto všechny, kteří mají dost odvahy, dobré vůle i zdrojů, aby podpořili naše shromáždění. Vyzýváme k podpoře všechny, kterých se to může týkat, instituce, neziskové organizace, aktivní jednotlivce. Míra Vašeho zapojení může být různá. Podpořte naše shromáždění svou účastí a PŘIJEĎTE do Duchcova, nabídněte organizační či finanční pomoc a připojte se k výzvě svým podpisem.

Děkujeme!

Josef Miker a Miroslav Brož, Konexe,o.s.

kontaktní email: konexe.org@gmail.com

kontaktní telefon: 777 235 137

Připojili se

Imrich Horvát, Iniciativa Otrokem Rasy

Ivana Čonková, Univerzal ZULU Nation

Gabriela Hrabaňová, ERGO Network

Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/167082290131913/

Komentáře jsou zakázány.